Yritys

Palvelun taustalla olevat ihmiset, jotka ponnistelevat saadakseen asiasi kartalle.

Maptionnairen porukka

Maarit Kahila

Maarit Kahila

Development Director
maarit.kahila@mapita.fi
+358 40 562 6951
Anna Broberg

Anna Broberg

Chief Executive Officer
anna.broberg@mapita.fi
+358 50 538 8809
Timo Rüppell

Timo Rüppell

Chief Technology Officer
timo.ruppell@mapita.fi
+358 50 543 7667
Timo Hämäläinen

Timo Hämäläinen

Chief Communications Officer
timo.hamalainen@mapita.fi
+358 40 510 0313
Festa Isufi

Festa Isufi

Inbound Marketing & Sales Lead
festa.isufi@mapita.fi
+358 44 236 0022
Kirsi Forss

Kirsi Forss

Sales Support
kirsi.forss@mapita.fi
+358 50 320 5337
Sophie Kirschner

Sophie Kirschner

Software Developer
sophie.kirschner@mapita.fi
+358 50 304 4299
Veera Helle

Veera Helle

Sales & Support Switzerland
veera.helle@mapita.fi
+41 786 484 642
Mia Puttonen

Mia Puttonen

GIS Analysis Support
mia.puttonen@mapita.fi

Tarinamme

 

Maptionnaire syntyi, kun joukko yhdyskuntasuunnittelun tutkijoita havaitsi orastavan haasteen: lisääntyneet vaatimukset asukkaiden ja sidosryhmien osallistumiselle kaavoitushankkeissa aiheuttivat resurssipaineita kaupunkisuunnittelijoille. Käytössä olleet menetelmät eivät riittäneet siihen, että ihmisten mielipiteitä olisi voitu ottaa huomioon laajassa ja toimivassa muodossa.

Kaupungit alkoivat ottaa meihin yhteyttä kiinnostuneina pehmoGIS-ratkaisujen parissa tekemästämme tutkimustyöstä, jossa yhdisteltiin ihmisiltä saatavaa kokemusperäistä palautetta ja paikkatietoa. Kävi ilmi, että ratkaisuihimme kohdistuva kysyntä oli suurempaa kuin mihin pystyimme yliopistohankkeiden kautta vastaamaan. Mapita-niminen yrityksemme perustettiin vuonna 2011, ja sen tarkoituksena oli tarjota alusta kaikille, jotka halusivat toteuttaa karttapohjaisia kyselytutkimuksia. Siitä hetkestä lähtien Maptionnaire-tiimin perustajat Anna ja Maarit ovat ahkeroineet tohtoriopintonsa päätökseen sekä kehittäneet Maptionnaire-palvelua ja laajentaneet sen taustalla työskentelevää ryhmää.

Jokainen yrityksessämme on sitoutunut auttamaan ihmisiä osallistumaan vaikuttavasti ympäristönsä kehittämiseen. Teemme töitä sen puolesta, että suunnittelijat voivat tehdä kaupungeista parempia kaikille. Toiminnan ensimmäisten vuosien jälkeen jälkeen tiimimme on kasvanut monialaisten ja lahjakkaiden yksilöiden joukoksi, jossa on erilaisia taustoja ja kansallisuuksia. Tavoitteemme on tehdä Maptionnairesta maailman paras ja tunnetuin verkko-osallistumisen työkalu. Pyrimme tähän tavoitteeseen yhteistyössä loistavien asiakkaidemme kanssa. Heihin kuuluu innovatiivisia tutkijoita ja omistautuneita kaupunkisuunnittelijoita, jotka haluavat uudistaa suunnittelun ja osallistamisen käytäntöjä.

Myyntikumppanit

 Jochgem Gunneman

jochgem@gunneman-geo.nl

+31657996425

Wyko Coopman

wyko.coopman@ruimteschepper.nl

+31737820168